Zdravotní účinky chůze do schodiště

Posted by     |   Categories :   Výrobky

Snad o žádné jiné aktivitě nekoluje tolik mýtů jako o chůzi po schodech. Je považována za téměř zázračný prostředek, který prospívá srdci a celému kardiovaskulárnímu systému, pomáhá k rychlému hubnutí a zlepšuje kondici. Je to vše ale pravda? A má i nějaké negativní následky?

Jak už to tak bývá, na všem je něco pravdy. A to platí i o chůzi po schodech. Je pravda, že podporuje kardiovaskulární systém. Jakým způsobem? Na výstup do schodů spotřebováváme více energie než na chůzi po rovině. Navíc stupně nás nutí zvedat výše nohy, což opět přispívá k zvýšení vykonané práce.spirálovité schodiště.jpg

To samozřejmě znamená, že naše svaly potřebují více kyslíku. Srdce tedy začne pumpovat rychleji a s větší silou, aby jej pracujícím svalům dodalo. A vzhledem k tomu, že srdce je sval jako každý jiný, i ono se stává silnější, čím více práce vykonává. To znamená, že poté vydrží větší námahu a má nižší sklon například k infarktům.

Pokud jde o hubnutí, princip je prakticky stejný. Chůze do schodiště vyžaduje více energie než prakticky jakákoliv běžná aktivita. Navíc, jak již bylo řečeno, zvyšuje srdeční činnost, což znamená i rychlejší metabolismus. Nejde však o nějaký zázračný prostředek, díky kterému zhubnete za týden pět kilogramů. Je to pouze jeden z druhů cvičení, a jak ještě uvidíme, rozhodně ne ten nejlepší.

Další mýtus říká, že tento typ cvičení je vhodný pro rychlé zlepšení kondice. A ano, zlepšuje ji skutečně rychleji než jiné druhy cvičení, a to díky, jak už bylo řečeno, abnormálně vysokému výdeji energie.

Jaká jsou ale negativa? Nebo se jedná o skutečně zázračný prostředek? Odpověď zní ne, nejedná. Má to negativum, a to celkem dost velké. Chůze do schodů sice spotřebovává více energie než většina jiných druhů cvičení, ale také zároveň rychle opotřebovává klouby.

Pokud tedy plánujete zařadit několikaminutový běh do schodů jako denní cvičení ke snížení váhy a zlepšení zdraví, počítejte s opravdu brzkou artrózou. Je zde koneckonců důvod, proč by se děti, kterým se klouby dosud vyvíjejí, měly schodům pokud možno vyhýbat.venkovní požární schodiště.jpg

A opotřebovávají se nejen prací. Povrch schodů bývá obvykle z betonu, dřeva či jiného pevného materiálu. A zvláště při rychlé chůzi na ně noha dopadá skutečně zprudka. Tyto nárazy jsou samozřejmě tlumeny našimi klouby, ovšem čím více jich je, tím více se ničí.

Proto schodiště skutečně nejsou vhodná jako pravidelné kondiční cvičení. Pokud se chcete dostat do formy či shodit pár kilogramů, podobnou službu poskytne prakticky jakýkoliv prudší kopec. Jen vybírejte takový, kde můžete běhat po hliněné pěšině a ne po asfaltové cestě. Věřte, že za pár let vám vaše nohy poděkují.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

22. 9. 2019