Proč je pro firmu důležitý měsíční reporting účetnictví

Posted by     |   Categories :   Business


Účetnictví je jednou ze základních věcí každé firmy. Provádí jej všichni podnikatelé, od těch nejmenších po ty největší. Samozřejmě, přikazuje jim to stát, avšak je pravdou, že bylo prováděno prakticky každou firmou ještě předtím, než toto bylo uzákoněno, a z dobrých důvodů. Dává totiž přehled o stavu firmy nejen příslušným úřadům, ale také firmě samotné. A pro ni to mnohdy může být doslova otázka přežití. Z jakého důvodu?

potřeby pro účetnictví

Nejprve si pojďme říci, jaké informace nám účetnictví vlastně dává. V první řadě nám ukazuje, jak jsme si jako firma v posledním období vedli, zda jsme dosahovali zisku či ztráty, a jak byly velké. To je samozřejmě pro každého podnikatele jedna z nejdůležitějších informací. Avšak rozhodně není jediná, kterou nám může poskytnout.

Dále nám může ukázat, kterého zboží se prodalo nejvíce, a v jakém množství. Najdeme zde také, kolik peněz jsme zaplatili jednotlivým dodavatelům, a za co. Ukáže nám tak, jakou cestou bychom se měli v dalším období ubírat, a pomáhá nám odhadnout trendy dalších období.

schůzka nad účetnictvím

Je však jasné, že tyto zprávy musí dostávat vedení podniku dostatečně často, avšak zase ne zbytečně často. I vypracování těchto zpráv totiž stojí peníze, a hlavním heslem jakéhokoliv podnikatele by mělo být omezení zbytečných výdajů. Je tedy potřeba zde najít rovnováhu mezi potřebou informací a penězi, které za ně dáváme.

V současnosti se poměrně osvědčil měsíční reporting jkcredit.cz, kdy pravidelně každý měsíc dostaneme účetní uzávěrku za ten předchozí. To je dostatečně často, abychom mohli včas zachytit nové trendy, avšak zároveň ne tak často, aby byla ona práce zbytečná. Není tedy divu, že jej využívá naprostá většina firem.

Pokud tedy chceme začít podnikat, je to jedna z věcí, na které bychom se měli soustředit. Je zkrátka potřeba si jednou měsíčně sednout nad účetní knihou a podívat se, kam firma vlastně směřuje, a případně její cestu zkorigovat. Jen tak můžeme dosáhnout na trhu úspěchu.

13. 2. 2024