Jak rozvíjet dětskou kreativitu
Jak rozvíjet dětskou kreativitu? Těch možností je hned několik. Je to nový způsob myšlení, činností i uvažování. Naučte tedy své děti svobodně uvažovat, předvádět jejich myšlenky a emoce, říkat své názory, a to vše je nechávat prosadit. Posilte také jejich pozornost a soustředěnost. To všechno je základem kreativního myšlení a práce. Díky tomu získají úžasnou vlastnost, díky které se nespokojí s prvním řešením, ale budou hledat nové a další možnosti k danému problému nebo situaci.
Učení není mučení
Hraním se děti učí poznávat různé techniky a materiály, zjišťují, že jedna věc se dá vytvořit hned na několik způsobů. Jednoduchým hraním se děti vlastně učí. Kreslením a malováním si zase zlepšují jemnou motoriku a cvičí si ruku na psaní. Hravá kreativita navíc otevírá dveře fantazii a představivosti.
Kdy s kreativitou u dětí začít?
Ideální doba, kdy začít u dětí s kreativitou, je ve věku tří až šesti let. V tomto věku jsou totiž děti schopni samostatně uvažovat a myslet, přistupovat samostatně k různým činnostem. Kreativita je spojena s různými uměleckými činnostmi, jako je malování a hudba, můžeme ji ale spojit také s vědeckou a matematickou činností. Některé dítě má talent od přírody, jiné musí více trénovat.
Nechte někdy děti nudit
U starších dětí je dobré, když jim k rozvoji kreativity dáte dostatek prostoru a možnost, ať sami zapojí svou fantazii. Dopřejte jim ale dostatek vhodných materiálů, jako je třeba barevný papír, pastelky, vodovky, štětce, modelínu, látky, lepidlo, nůžky a cokoliv, z čeho mohou něco tvořit. Když se budou nudit, sami se zabaví a kreativitu tak nenásilně rozvinou.
Nechte děti křičet
Vyberte dětem téma. Třeba „hluk“. Povídejte si o něm, přehrajte jim názorné ukázky, nechte je, aby vypověděly, co si pod tím slovem představují. Tím, že jsou většinou nuceni být potichu, čímž si vytvářejí určité zábrany, které se s nimi táhnou do života, se po chvíli rozkřičí, roztančí, běhají a ukazují, jak hluk vypadá. Tato hra rozvíjí představy a emoce.
Jak ještě rozvíjet dětskou kreativitu:
ü Společně si čtěte.
ü Dávejte dětem hádanky a hlavolamy.
ü Vymýšlejte jim zajímavé úkoly.
ü Hrajte společenské hry.
ü Tvořte.
ü Dejte jim prostor k seberealizaci.