České Švýcarsko

Posted by     |   Categories :   Nezařazené

Nádherné labské pískovce zde lemují naši největší řeku Labe, která tudy protéká přes Německo až do moře.  Nádherné trasy pro pěší turisty, kteří si zde rozhodně přijdou na své.


Kde je vlastně České Švýcarsko?

Tento národní park, který byl vyhlášen až v roce 2000, najdeme v okrese Děčín, na severu Čech. Patří do něj obce, jako je Hřensko (u hranice s Německem), Chřibská i vesnička Brtníky.


Jak vznikly zdejší pískovcové skály?

Zajímalo by vás, jak mohly vzniknout taková krásná skalní města, kolmé stěny, nádherné brány (jako je ta nejznámější – Pravčická)? Tyto pískovcové útvary mohly vzniknout díky alpinskému vrásnění v období čtvrtohor.  Jak moře ustupovalo, zanechávalo za sebou obrovské množství písku, který vlivem přírodních podmínek vytvořil tyto skalní útvary.


Region, který má rozhodně co nabídnout

Za návštěvu stojí rozhodně již zmíněná Pravčická brána, dále zřícenina Dolský mlýn v romantickém údolí mezi skalami, jimiž protéká potok, skalní hrad Šaunštejn, Falkenštej a mnoho dalších zajímavostí. V letních měsících byste si rozhodně neměli nechat ujít Edmundovu a Divokou soutěsku, na které se můžete projet loďkou, což je nezapomenutelným zážitkem.


V které roční době region navštívit

Překrásná příroda Labských pískovců vás nadchne především na podzim, kdy se okolní listnaté stromy – buk, bříza – zbarví do všech možných odstínů a krásně kontrastují s borovicemi, které jsou zde také hojně zastoupeny současně se smrky. Borovicím velice sluší poloha na skalách, kdy mnohdy vyrůstají na neuvěřitelně malých plochách, kde byste strom rozhodně nečekali. Na jaře či v létě je tu také nádherně a romantické výhledy si užijete jistě i v zimě, kdy je ovšem poměrně nebezpečné se zde pohybovat, navzdory početným zábranám a zábradlím.

Užijte si České Švýcarsko se vším všudy a nebudete litovat rozhodnutí, že jste se sem vydali.

30. 11. 2016