Položte lepenou vinylovou podlahu ve 4 krocích!
Vinylové podlahy patří v současnosti k těm nejoblíbenějším a není se čemu divit. Mezi jejich největší výhody patří snadná a rychlá pokládka, velice příjemná cena a vysoká odolnost materiálu. Nicméně nic se nesmí podcenit a je nutné myslet na to, že i pokládání lepené vinylové podlahy má svá rizika, kterým je lepší se vyhnout. Pokud dodržíte všechny body návodu pro instalaci podlahy, jistě budete s vinylem nadmíru spokojeni a již nikdy nebudete chtít zem z jiného materiálu.
Pokud se bojíte, že novou podlahu nezvládnete položit sami, rychle tyto myšlenky zažeňte. Vinyl je typický svoji jednoduchou a rychlou instalací. Jste-li alespoň trochu zruční, zvládnete celý postup sami, vez pomoci odborníka a to během jednoho dne.
V prvním kroku je zapotřebí nachystat si rovnou zem. Pokud byste zanedbali srovnání podkladu, byla by celá nová podlaha brzy na odpis. Nerovnosti a kamínky by se do vinylu vtiskly a utvořily by hrbolky na povrchu. Zejména proto před samotnou instalací věnujte čas i vysátí povrchu. Nesmí se na něm nacházet žádné kamínky ani jiné nečistoty.
Druhým zásadním bodem je aklimatizace vinylových dílu. Aby se vám vinyl dobře pokládal a zabránili jste nechtěnému rozpínání a smršťování jednotlivých částí, je nutná aklimatizace. V ideálním případě byste měli všechny díly podlahy umístit do místnosti nejméně 48 hodin před samotným pokládáním.
Jakmile máte takto nachystané vinylové části i povrch, můžete přistoupit k samotné instalaci podlahy. Vinylové podlahy se lepší speciálním lepidlem na podlahy, které je snadno k dostání v každých stavebninách. Pozorně si prostudujte návod a nenanášejte lepidla ani příliš málo a moc. Málo lepidla by zapříčinilo odchlipování a pohyblivost jednotlivých dílů. Mnoho lepidla by pak mohlo vytvořit bubliny pod podlahou, nebo vytečení na povrchu.
Pozor byste si také měli dát na vzor podlahy. U některých typů je žádoucí, aby vzor navazoval. U jiných je tomu právě naopak. Nežli začnete vinyl řezat, řádně si to promyslete.