Účinky fenyklu

Posted by     |   Categories :   Výrobky


Fenykl je bylina, která se klasicky využívá v kulinářství. Nevyužívá se ale pouze k vaření a dochucování pokrmů. Hojně se využívá i v přírodním lékařství. Určitě si fenykl spojíte například s popíjením fenyklového čaje, které je doporučováno těhotným a kojícím maminkám, jako prevenci zažívacích problémů jejich i jejich dětí.

Jaké účinky na naše tělo má fenykl?

Jak už jsme zmínili, fenykl pozitivně ovlivňuje trávení. Obsahuje totiž látky, které naše trávení podporují, působí na svaly trávicího traktu, které se jeho působením uvolňují a tím způsobují to, že strava se pohybuje trávicím traktem snadněji. K tomu působí fenykl jako přírodní diuretikum, kdy odvádí přebytečnou vodu z těla, a zabraňuje tím například nepříjemným otokům.

fenykl

Fenykl má na trávící trakt také uklidňující účinky. Působí pozitivně na žaludek a střeva, kdy pomáhá předcházet zánětům či jiným onemocněním trávicího traktu, jako jsou záněty nebo velmi nepříjemné vředové onemocnění žaludku či dvanáctníku.

Fenykl či fenyklový čaj se doporučuje také při nachlazení. Díky olejům, které obsahuje, působí pozitivně na sliznici dýchacího ústrojí. Působí skvěle pokud jste zahlenění a při kašlu hleny vykašláváte. Fenyklový čaj pomáhá s vykašláváním a má uklidňující účinky. Pomáhá také zmírňovat bolesti v krku a usnadnit potíže s polykáním.

fenykl

Účinky fenyklu ocení také ženy. Ženy obecně mají větší výkyvy hormonů než muži. Pravidelné popíjení může pomáhat při nepravidelném menstruačním cyklu anebo zmírňovat nepříjemné příznaky menstruace, jako jsou bolesti břicha a jejich křeče. Nezapomeňte ale, že fenyklový čaj byste měli popíjet s rozumem a nepřekračovat rozumné dávkování. Obecně se nedoporučuje pravidelné pití fenyklového čaje bez přerušení déle, než asi dva týdny. Při delším užívání, se pro jistotu poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

21. 11. 2023