Neřád mezi hormony

Posted by     |   Categories :   Kultura

Naše tělo produkuje hormony, kterých hladina ovlivňuje naše zdraví a ve velké míře i naše chování. Hormony můžou nejenom za to, jací dovedeme být náladoví, ale stojí za nimi i proces k dalšímu životu. Takovým největším nepřejícím hormonem je prolaktin. Co s naším tělem dělá a jak moc má na svědomí to, že nemůžeme mít děti?
teblety na listu

Prolaktin v příručce

Co je o tomto hormonu známé je to, že stimuluje rozvoj mléčné žlázy u gravidity a laktaci po porodu. Je to také emoční hormon, který zapříčiňuje silnou vazbu mezi dítětem a jeho matkou. U mužů ovlivňuje růst pohlavních orgánů, ale největší problém dělá ženám, protože jeho vysoká hladina zásadně tlumí dozrávání ženských vajíček a narušuje menstruační cyklus.

TOUHA PO MIMINKU

Pokud se snažíte o miminko a delší dobu se vám nedaří, je načase zavítat na odběry hladiny prolaktinu v krvi. Může se totiž zdát, že problém je někde jinde, ale mnoho z vás ani nenapadne, řešit ho skrze hormonální hladinu. Pokud je hladina prolaktinu neobvykle vysoká, vaše snaha o miminko se může jevit naprosto zbytečná protože jeho vysoké normy vám nedovolí nastartovat proces rozmnožování.

Co dělat v případě nerovnoměrné hladiny?


· Jedná se o problém, který nezpravíte žádnou úpravou stravy, je potřeba navštívit odborníka.


· Léky vám můžou předepsat na krátkou, nebo dlouhou dobu, ale to ještě neznamená, že hned po jejich nasazení otěhotníte.


· Hlídat vaši hladinu prolaktinu v krvi si musíte i po tom, jak už berete léky, protože po jejich vysazení, se tyto hodnoty často vrátí zpátky.

Důležitým faktem při snížení hladinu prolaktinu ve vašem těle v případě otěhotnění je to, že jakmile zjistíte, že čekáte miminko, musíte léky vysadit. Takové léky nejsou vhodné a ve většině případů dokonce nebezpečné pro správný vývin plodu. Co je pozitivem a co negativem, pokud jste otěhotněli a máte problémy s tímto hormonem?

Dobrá zpráva: S vysokou hladinou nastává i velký tlak na mléčnou žlázu, která začne automaticky po porodu vylučovat mateřské mléko. Co je pro vaše děťátko nejlepší možnou variantou potravy pro první měsíce jeho života.
čáp a dítě

Špatná zpráva: Bohužel se často stává, že normy opět stoupnou na vysokou příčku a někdy se pokládá za nutné, ukončit kojení a vrátit se k dosavadní léčbě.

Nepodceňujte žádnou vaši vědomou informaci o tom, že vaše hormonální hladina je v nevyvážené podobě. Snažte se předejít zbytečným komplikacím a zjistěte si o vašem problému co nejvíce, aby jste mohli vést zdravý a zdravě hormonální život.


30. 10. 2017