Nedonošené děti

Posted by     |   Categories :   Kultura

Každá žena doufá, že své dítě bez problémů donosí a narodí se nejlépe přesně v den vypočítaného termínu. To se však děje jen zřídka. V posledních letech narostl počet nedonošených dětí narozených před ukončeným 37 týdnem těhotenství. Co vás čeká, když se narodí nedonošené dítě?
nedonošené miminko
Nejprve trochu teorie. Děti se zachraňují od 24 týdne těhotenství, nebo od půl kila váhy dítěte. Takový drobeček se vleze do dlaně a jedná se o extrémně nedonošené děti, které čeká ještě dlouhá a nejistá cesta, než se dostanou domů. Příčinou časného porodu může být spousta faktorů, jako je například neléčená cukrovka, vysoký krevní tlak, závislost na návykových látkách, fyzická zátěž těhotné, infekce či zánět v porodních cestách.
Jak bude probíhat doba těsně po porodu nedonošeného dítěte? Záleží na tom, jak moc nedonošené dítě je. Nebudeme se bavit o dětech, které jsou jen lehoučce nedonošené a nemají zdravotní problémy, tady totiž probíhá čas po porodu relativně stejně jako u dětí donošených.
nožičky nedonošence
U dětí extrémně nedonošených a těžce nedonošených je však situace jiná. Vzhledem k nízké váze dítěte je nutná vysoce specializovaná péče o novorozence. Ta je náročná na techniku i na personál, nemluvně o finanční stránce věci. Dítko samozřejmě nečeká náruč maminky ale inkubátor, nedokáže se samo nakojit, musí se hlídat správná teplota a také zamezit infekci. V čr existuje 12 perinatologických center intenzivní medicíny a jednotky intermediární péče, která je kompromisem mezi JIP a běžnou péčí.
mimčo v inkubátoru
Kde budete, zatímco budou o dítko pečovat lékaři?
Záleží na centru, kde bude o dítko pečováno. Některé nabízí maminkám ubytovnu, aby mohly být přítomny dítěti po celou dobu, jiné maminkám ubytování nenabízí. Měla byste však vědět, že vaše dítě má právo na přítomnost svého zákonného zástupce neustále, a stejně tak máte i vy nárok na to být nepřetržitě s vašim dítětem. Počítejte ale s tím, že o tohle právo budete muset opravdu bojovat. O dítě samozřejmě s pomocí sester můžete pečovat, přebalovat, klokánkovat krmit…

6. 1. 2020