Hurá na Matějskou!

Posted by     |   Categories :   Cestování

Už jste byli někdy na pouti? Asi zbytečná otázka. Alespoň já asi neznám nikoho, kdo by tuto událost neabsolvoval. Dříve se poutě konaly na každé vesnici a lidé si bez nich nedovedli představit svůj život.

Jen to vypadalo trochu jinak.
·        Na vesnici nepřijely
–         kolotoče
–         střelnice
–         houpačky
–         stánky s různými pamlsky.
·        Lidé se svátečně oblékli a vydali se na cestu do nějakého kostela, kde
–         poděkovali za vše, co se jim toho roku povedlo.
–         nebo mohli jít poprosit o něco, co se jim, až tak moc, nepovedlo.
–         požádat, aby je, blížící se mor, tentokrát vynechal.
–         důvody byly různé.

Stejně začala tradice naší nejznámější pouti, Matějské. První zmínka o procesí, které se ubíralo do kostela svatého Matěje v Dejvicích, je z roku 1595. Tehdy papež Klement VIII. vyhlásil odpustky pro každého, kdo tuto pouť absolvuje. Tím byla zahájena tradice, která, s menší pauzou v době pobělohorské, trvá až do dnešních dob.

S cyklonem do povětří

Dříve se, naše slavná Matějská pouť, konala v květnu, později se přesunula na únor. Jen si myslím, že by asi ti první poutníci docela zírali, jak se jejich bohulibá záležitost proměnila. Marně by se snažili v halasu zachytit slova nějaké nábožné písně. Ale třeba by se bavili s ostatními návštěvníky.

Co si tu může člověk vychutnat?
·         Horskou dráhu Cyklon– jediná ocelová horská dráha v České republice. Jedete stejnou rychlostí jako moped, 46 kilometrů za hodinu. Ujedete vzdálenost čtyři sta čtyřicet metrů.
·         Ruské kolo– měří třicet pět metrů.
·         Autodrom– velké lákadlo, zejména pro děti.
Do Prahy se, v době konání pouti, sjíždějí návštěvníci i ze zahraničí. Některé atrakce jsou přístupné i mimo Matějskou pouť. Takže, jestli se nechcete mačkat, spolu s několika desítkami lidí, a jde Vám zejména o pobavení se, můžete přijet i v jiné roční období, třeba v létě.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

20. 12. 2016