Jak uspět při obchodování v Číně?

Posted by     |   Categories :   Výrobky

Pokud jste rozvíjející se podnikatel a vaše myšlenky a plány směřují k proražení na Čínský trh, tak je zde pár věcí, které byste před jakýmkoliv krokem měli jednoznačně vědět. Každý trh má jiná pravidla hry, jiné zvyky a postupy.

Každá kultura se liší a pro správný a fungující business v cizí zemi, je třeba vědět a znát, jak to tam chodí, co na vás čeká a také co byste měli od vašeho obchodního partnera čekat. Čína je jednoznačně jednou z největších ekonomických a obchodních velmocí. Prorazit v Číně není ale vůbec jednoduché a tak pro vás máme 5 tipů na co být připravený při obchodování s čínským partnerem.

1.      Aktivní přítomnost
Ano, bez aktivní přítomnosti z velké pravděpodobnosti na čínském trhu neprorazíte. Otevření pobočky je samozřejmě jedna z nejlepších možností, na kterou ale všichni začínající exportéři nemusí mít finanční prostředky. K tomu, abyste v Číně prorazili budete muset najít spolehlivé a důvěryhodné obchodní partnery, což koneckonců není jednoduché nikde na světě. Ze začátku vašich exportérských zkušeností se budete muset do Číny sami vydat a aktivně obchodní příležitosti a partnery vyhledávat. Následné pravidelné návštěvy a osobní kontakt jsou nepostradatelnou nutností.
 
2.      Naučte se čínsky
Samozřejmě se nemusíte učit mluvit plynule a před vašim obchodování v Číně sbírat certifikáty a státní zkoušky. Pár základních frází a slovíček je jistě na místě. Budete vědět o co se vždy jedná a také vašeho obchodního partnera velice potěšíte.

Ze začátku je téměř nezbytné najmout si tlumočníka, či jazykového agenta, který bude přítomen na všech vašich jednáních a bude vám napomáhat s jazykovou bariérou. Anglicky se sice v Číně domluvíte, ale na dlouhá obchodní jednání a různé další vyjednávání je lepší mít rodilého mluvčího vždy po boku, abyste si byli na 100%, že si ve všem jasně rozumíte.
 
3.      Respektujte čínské časování
Co by u nás v Evropě trvalo hodinu, bude v Číně trvat mnohem déle. Mějte toto časování na paměti, buďte vždy zdvořilí a trpěliví a netlačte na svého obchodního partnera.
 
4.       Čínský partner málokdy vyjádří svůj názor
Vyjednávání s čínskými partnery je jako karetní hra poker. Čínský partner vám málokdy vyjádří svůj opačný názor a jednoznačně nikdy neztratí svoji tvář. V Číně uslyšíte málokdy odpověď “NE”, avšak je zde možnost, že v hlavě ji protějšek má, nicméně vždy se bude snažit uspokojit vaši poptávku a potřeby.
 
5.      Vybudujte si pozitivní vztah k Číně
Váš obchodní partner vaše pocity a přístup vždy vycítí. Respektujte jejich časté přípitky u jídla, nebojte se alkoholu a naučte se používat čínské hůlky.
 

4. 2. 2017