Četba je důležitou součástí života

Posted by     |   Categories :   Zábava

Čtení je jedno z těch laxnějších a rekreačnějších možností trávení času, přesto patří mezi nejoblíbenější, jednak kvůli své finanční nenáročnosti (průkazka v knihovně stojí ročně okolo 80,-), ale i kvůli tomu, že se jedná o nenáročný a kvalitní druh zábavy.
dívka s knihou u vody

Důvody, proč svůj volný čas trávit zrovna čtením:

1.       I odborníci dokazují, že knihy jsou pro nás dobré
 Dlouhodobé průzkumy dokázaly, že lidé, kteří čtou, mají nejenom lepší slovní zásobu (což ze čtení plyne tak nějak logicky…), schopnost soustředit se, ale taky mají vyšší IQ než jedinci, kteří nečtou. Čtení však má daleko více dalších kladů – zlepšení představivosti, snížení stresu a posílení paměti.

2.       Kniha je vždy lepší než film
 Ruku na srdce, filmů, které překonaly svou knižní předlohu, je opravdu pomálu. Kniha má tu výhodu, že každý si její postavy a de facto celý její “svět“ představuje úplně jinak. Proto většinou filmy nedosahují takových úspěchů, protože nám např. nutí herecké obsazení, které bychom si k danému knižnímu hrdinovi absolutně nepředstavovali. Navíc je těžké “vecpat“ do dvou hodinového filmu děj knihy, která můžeme mít i přes tisíc stran.
knihy doma
3.       Kniha versus čtečka
 Tato debata se vede zhruba posledních 5 let, kdy došlo k rozšiřování čteček do naší společnosti. Obě skupiny mají spoustu výhod i nevýhod, bohužel nevýhoda (která se nás týká lokálně, ale pokud umíte nějaký cizí jazyk jako angličtina nebo němčina, není to problém) v České republice je stále poměrně malý počet titulů nabízených v elektrické podobě, i když je nutné podotknout, že situace se zlepšuje.

 Výhoda knih je určitě v jejich kouzlu (vůni papíru prostě čtečka nikdy nenahradí, ale třeba i v tom, že na rozdíl od čtečky titul nevymažete nebo nějak jinak neodstraníte, tudíž je knížka pro Vás i “trvanlivější“.

 Nevýhody knih a výhody čteček se vzájemně prolínají. Čtečka je bezesporu lehčí až o několik stovek gramů (záleží samozřejmě i na dané knížce), má paměť na několik stovek knih, což z ní činí skvělého parťáka na jakékoli cesty, ať už je to obyčejná jízda MHD do práce, nebo dovolená v Chorvatsku.

 U čteček se nemusíte bát o své oči, protože dnes všechny pracují na principu digitálního inkoustu, který je k očím šetrný a s LCD displeji telefonů a tabletů se nedá srovnat. Další klad, který čtečky nabízí, je neuvěřitelně dlouhá výdrž baterie, která vydrží až 1000 otočení stránek, ale i mnohem více, tudíž každodenní nabíjení čtečky se rozhodně nekoná. Nejověřenější na našem trhu jsou čtečky značek Amazon Kindle či Pocketbook.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

18. 10. 2016